‘Kendi Hikayeni Anlat’

Çevrimiçi Atölye

Gönüllümüz Serap Aksoy yürütücülüğünde gerçekleşen atölyemizde katılımcılar kendi hikayelerini oluştururken, kadim anlatı yöntemleri olan masallar, mitler ve hikayelerdeki anlatı modellerini ve onların günümüz hikayelerine paralelliklerini inceleme olanağı buldular. Bu sayede hem nesiller arası bilgi aktarımı oluşurken aynı zamanda bu bilginin günlük yaşam içerisindeki yansıması üzerine değerlendirme yapıldı. Atölye 4 Hafta boyunca her cuma Saat 20:30-22:30’da yapılmıştır.

Evlerimizden Sanat Yapıyoruz!

Çevrimiçi Etkinlik

Fiziksel izolasyon sürecinde evimizde geçirdiğimiz vakti sanatla renklendiriyoruz! Şarkı söyleyerek, dans ederek, yazarak, çizerek…  Dayanışmamıza evlerden sanatla devam ediyoruz. Sosyal medya hesabımızı ve hashtagleri ekleyerek sanatınızı paylaşın ve bize gönderin paylaşalım! Sosyal medya hesabımız ( @yasamdakadinsanat) ve  #evdendayanisma , #sanatinipaylas , #yasamdakadinsanat etiketlemeleriyle paylaşmayı unutmayın!

Film Gösterimi

Filmlerimizin; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde İzmir Seferihisar Çağan Irmak Kültür Merkez’ nde saat 14:00 gösterimi gerçekleşmiştir.

Blues Derneği ile 8 Mart Özel

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nde ‘ Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor’ proje filmlerimizin kısa film gösterimi ve Blues Derneği konseriyle Kadıköy’ de buluştuk.

Film Gösterimi

Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor proje filmlerimiz Kadıköy Kent Konseyi ve Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi ile birlikte  sizlerle!  Etkinliğimiz Yaşanan terör saldırısı ve şehitlerimiz için iptal edilmiştir. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile etkinlik sonlandırılmıştır.

2. Psikodrama Kadın Yaşantı Grubu

Psikolog Duygu Yerman liderliğinde ve Uzman Psikolog Pınar Talaslıoğlu yardımcı liderliğinde ilişkilerimizi dramatik canlandırma yoluyla ele alıp kendimize dair farkındalığımızı arttıracak ve güçlenmemizi destekleyecek güvenli bir grubun parçası olmayı sağlamaktadır.

Ekolojik Okuryazarlık Eğitimi

Yuva Derneği ile gerçekleştirdiğimiz Ekolojik Okuryazarlık Eğitiminde;doğanın döngülerini,nasıl işlendiğini ve bizlerin bu sistemle daha uyumlu bir şekilde yaşayabilmek için neler yapabileceğimizi konuştuk,ekolojiye dair temel kavramları öğrendik ve içinde yaşadığımız gezegene dair tür canlılığı gözeten bir bakış açısının kazanılması üzerine 2 gün süren çalışmalar yaptık.

Mor Dayanışma İçin Bisiklet Turu

Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Gününe farkındalık oluşturmak için Bisikletli Kadın İnsiyatifi ile gerçekleştirdiğimiz Mor Dayanışma için bisiklet turu düzenledik.

Masal Yoluyla Öz-Keşif

Psk. Zeynep Bostan kolaylaştırıcılığında 26 Kasım 2020′ de gerçekleştirdiğimiz atölyede masallardaki rahatsız edici toplumsal cinsiyet unsurlarını çıkarıp masalın iskeletini yeniden etlendirebileceğimizi öğrenmek rahatlatıcıydı.Masallar ve gündelik hayatımız nasıl benzerlikler taşıyor,masalların iskeletindeki olay akışı döngülerini kendi hayatımız üzerinen yazacak olsak bizim masalımız nasıl olurdu ve döngünün hangi basamağında yer alırdı,gibi sorular eşliğinde keyifli bir atölye gerçekleştirdik

Yaratımın Dansı Kadın: Yaşam Enerjimizi Dansa Dönüştürüyoruz

Gonca Gümüşayak kolaylaştırıcılığında atölyemizi 24 Kasım 2020’de gerçekleştirdik. Biyolojik ve toplumsal olarak kadın olma durumlarını hareketlerimizle dansımızla konuştuk.

Gönüllülük Atölyesi

Yaşamda gönüllülük kavramını  önce oyunlarla ve sanatsal etkinliklerle düşünmek ve deneyimlemek üzerine gerçekleştirdiğimiz  atölye ile sorguladık,sonra kendi gönüllülük deneyimlerimizi paylaştık.

Dışavurumcu Sanat ile İçsel Bir Yolculuk Atölyesi

Sanat, Müzik, Dans ve Drama Terapisti Ayşe Gencer yürütücülüğünde ‘Ben Kimimi?’ ya da daha doğrusu ‘Ben ve Ben?’ dedik. Sanatla zenginleşen, spontane ve kontrolsüz şekilde kişisel kimliğimize derin bir yolculuk ve keşif yapmak, benliğe odaklanıp ‘ben’ ile tanışarak kimliğimizi ön plana çıkarmak ve hissetmek için buluştuk.

Yaratıcı Drama Atölyesi

Çağdaş Drama Derneği katkılarıyla 2-3 Mart ve 9-10 Mart 2020′ de iletişim ve toplumsal cinsiyet temalı atölyemizi gerçekleştirdik.

Psikodrama Kadın Yaşantı Grubu

‘Toplumsal Cinsiyet Rolleri ve Otantiklik’ temalı 16 hafta süren psikodrama kadın yaşantı grubumuzu  Uzman Psikolog Pınar Talaslıoğlu liderliğinde ve Psikolog Duygu Yerman yardımcı liderliğinde geçmiş yaşantıları ve gelecekle ilgili kaygıları dramatik canlandırma yoluyla ele alıp güçlenmeyi destekleyen güvenli grup çalışmaları ile tamamladık.

Gönüllülerimizle Çay Sohbetleri

Gönüllülerimize ve gönüllümüz olmak isteyen herkese gönlümüzü açtık. Yeni dönemde hep birlikte sohbet edip daha yakından tanıştığımız, kahkahalı, umutlu ve mutlu bir kucaklaşma gerçekleştirdik.