KENDİ HİKAYENİ ANLAT 

Proje “Kendi Hikayeni Anlat” Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı “Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği” ile hayata geçiyor.

Projemiz, Covid-19 Pandemisi sebebiyle toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklerden kaynaklı artış gösteren şiddet ve ev içi sorumluluk gibi alanlarda kurulan baskı ve yalnızlık hissinin aşılmasında; kadınların kendilerine ait alanlar oluşturmalarına ve kendi bedenlerine, hayatlarına ve hikayelerine sahip çıkmalarına destek olmayı; sanatın empatik ve birleştirici gücüyle dayanışmayı büyütmeyi, kadınlara yalnız olmadıklarını hissettirmeyi amaçlamıştır.

Sanatın kişiye, anlatmak istediği kadarını ortaya koyduğu güvenli bir alan yaratmasından hareketle ve kişisel tarihlerimizin de toplumsal tarih kadar kıymetli olduğu inancıyla yöntem olarak hikaye anlatıcılığı seçilmiştir. Hikayeler kişiye anlatmak istediğini metaforlar ve sembollerle anlatma özgürlüğü vererek üretilen sanat eserinin hem içkin hem de aşkın olmasını sağlar. Psikolojik iyi oluşa katkı sağlayacak hikaye anlatıcılığı, kadınların pandemi süreci ve gündelik hayat deneyimlerini anlatı, yazı, sembolik dil ve bedendeki yansımaları üzerinden paylaşmalarına aracılık eder.

Biz bu amaçlarla iki ayrı gruptan 30 kadınla 8 hafta sürecek çevrimiçi bir maceraya çıkmaya karar verdik.
Bu macerada kendi bedenimize, hayatımıza ve hikayelerimize sahip çıkıyor ve dayanışmayı birlikte büyüterek evlerimizden bir araya geliyoruz. Güvenli bir alanda, sanatın gücüyle hikaye anlatımı ve yazım tekniklerini hem öğrenip hem de kullanarak kendi hikayeni anlatmaya, kendi maceranın kahramanı olmaya sen hazırsan bizde de yerin hazır!

Proje katılımcısı olmak için başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.